شهرآرانیوز

خبر ویژه

کاهش نرخ بیکاری در ایلام، از حرف تا عمل

آفتاب ایلام | بررسی بازار کار استان ایلام در فصل بهار 99 نشان از آن دارد که نرخ مشارکت اقتصادی در این استان از 39.7 درصد در بهار 1398 به 34.1 درصدکاهش‌یافته است و ظاهراً این کاهش نرخ مشارکت اقتصادی به کاهش نرخ بیکاری از 36 به 31.9 منجر شده است.

البته نکته بسیار مهم درباره کاهش نرخ بیکاری استان در بهار این است که تقاضا برای ورود نیروی کار به بازار نیز کم شده است و کاهش 5.6 درصد نرخ مشارکت به معنای کاهش جمعیت فعال در بازار کار است که بخشی از تأثیر آن را می‌توان بر کاهش نرخ بیکاری دانست.

زیرا نرخ بیکاری از میان جمعیت فعال اقتصادی محاسبه می‌شود. به‌بیان‌دیگر افرادی که متقاضی حضور در بازار کار نیستند در نرخ بیکاری لحاظ نمی‌شوند؛ پس با کاهش نرخ مشارکت اقتصادی به‌طور طبیعی طی یک رابطه آماری، نرخ بیکاری نیز کاهش می‌یابد. با‌این‌حال به ‌وضوح می‌توان در همین آمار تبعات اقتصادی ویروس کرونا را بر پیکره نیروی کار استان احساس کرد.

کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در استان به 34،1 درصد در حالی اتفاق می‌افتد که این نرخ در پاییز سال گذشته به 39،7 درصد رسیده بود.

علاوه بر این در حالی بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان ایلام کاهش‌یافته است که به گفته امید نیازیان رئیس حمایت مشاغل و بیمه بیکاری تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام، 6 هزار و 997 ایلامی در سامانه بیمه بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند.

کارشناسان معتقدند؛ بررسی یک شاخص به تنهایی نماینده خوبی برای رصد بازار کار نیست، بلکه باید مجموعه‌ای از شاخص‌ها را در کنار هم دید تا بتوان تصویر درستی از بازار کار را ارائه داد. نادیده گرفتن این نظر کارشناسان موجب ارائه آماری که با وافعیت ان چه در جامعه این استان وجود دارد تناقض آمیز است و آن چه در جامعه ایلام می‌گذرد غیر واقعی بودن این آمار است. اما قاسم سلیمانی دشتکی مستند به آمار اعلامی از مرکز آمار ایران آن را واقعی دانسته است و اظهار داشت: بر اساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران از وضعیت بیکاری کشور در بهار 99 استان ایلام پس از استان‌های خراسان جنوبی و اردبیل سومین استان موفق در کاهش بیکاری بوده است. وی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری استان ایلام در بهار 99 عدد 6.5 را نشان می‌دهد، اضافه کرد: این میزان 3.3 درصد پایین‌تر از میانگین کشوری

( 9.8 درصد) است. استاندار ایلام در ادامه گفت: نرخ بیکاری بهار 99 استان نسبت به بهار 98 که 9.4 بود 2.9 درصد کاهش داشته است.

با این اوصاف این سؤال همچنان در اذهان خانواده‌هایی که بیش از یک نفر جوان تحصیل‌کرده بیکار در خانواده‌دارند، از مسئولان استانی آن است در شرایطی که بیکاری در ایلام بی داد می‌کند و همچنین تبعات کرونا ویروس بسیاری از کار و کسب‌ها تحت تأثیر و به تعطیلی کشانده است، چگونه در آمار کاهش بیکاری و مقام سوم کشور احراز می‌شود؟

 

سئوالی که تاکنون مسئولان استانی در پاسخ به آن سکوت پیشه کرده‌اند و فقط اصرار آنان بر کاهش آمار بیکاری است.