شهرآرانیوز

خبر ویژه

قطعی مکرر آب در استان ایلام ناشی از بی‌توجهی به الگوی مصرف است یا ضعف زیرساختی؟

آفتاب ایلام | هرچند شیوع ویروس کرونا و رعایت مسائل بهداشتی، مصرف آب توسط مردم ایلام را افزایش داده است. اما قطع مکرر و افت فشار آب شرب در ایلام، نمی‌تواند به این دلیل باشد، چراکه در سال‌های متمادی ایلام با این کمبود مواجه بوده است.

اما تاکنون چاره‌ای برای آن اندیشیده نشده است و در فصول مختلف، مسئولان برای این نقیصه دلایلی چون شکستگی خط انتقال آب از چشمه‌های گُل‌گُل، قطع برق، سیل و در این ایام شیوع ویروس کرونا را عامل بی‌آبی، قطع مکرر و افت فشار عنوان می‌کنند.

اما کارشناسان دلایلی چون فرسودگی خط انتقال آب از چشمه‌های گُل‌گُل، به‌روز نبودن خط انتقال و بی‌توجهی به ظرفیت‌سازی متناسب با جمعیت فعلی شهر ایلام، صدور مجوز استفاده از آب شرب انتقالی در مسیر انتقال به خانه باغ‌های مسیر توسط شرکت آب و فاضلاب و پرت آب انتقالی به میزان 50 درصد ناشی از فرسودگی لوله‌های انتقال آب به شهر ایلام را دلیل بی‌آبی، قطع و افت فشار در ایلام می‌دانند.

آنان بر این باورند که بامطالعه، برنامه‌ریزی و قطع انشعابات داده‌شده برای آبیاری باغات و خانه باغ‌های مسیر انتقال آب ایلام توسط شرکت آب و فاضلاب استان ایلام؛ توأم با رعایت الگوی مصرف توسط شهروندان این مشکل رفع شدنی است.

نورالله تیموری در گفت وگو با خبرنگار آفتاب ایلام دلایل اعلامی را باور عمومی عنوان کرد و اظهار داشت: آب مصرفی خانه‌باغ‌های مسیر انتقال آب ایلام قطع شده است و علاوه بر آن آب برای فضای سبز هم دیگر از آب مصرفی شرب تامین نمی‌شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب ایلام گفت: قطع، افت فشار و کمبود آب نسبت به ماه‌های قبل نسبتاً کاهش یافته است، قطع آب در 48 ساعت گذشته ناشی از قطع برق ژنراتورهای پمپاژ آب در چشمه‌های گُل‌گُل بوده است که به فوریت رفع نقص و آب در شبکه آبرسانی شهر ایلام جریان یافته است.

وی، افزایش بی رویه مصرف آب، استفاده از آب شرب مصرفی جهت شستشوی ماشین و همچنین افزایش مصرف ناشی از ابتلا به کرونا ویروس که موجب شستشوی بیشتر شده است و از طرفی استفاده از کلرهای آبی و گرمای هوا را عامل افت فشار و قطعی مقطعی دانست و گفت: رعایت الگوی مصرف توسط شهروندان عامل موثر جهت کاهش قطعی و افت فشار آب در ایلام است که از شهروندان انتظار رعایت این الگو را داریم.